Narożnik prawy czy lewy? Jak odróżnić i wybrać odpowiedni model? Praktyczny poradnik producenta mebli

Podczas zakupu narożnika do salonu jednym z kluczowych aspektów, który musisz uwzględnić, jest decyzja, czy wybrać narożnik prawy czy lewy. Wielu klientów zastanawia się, jak właściwie odróżnić te dwa modele i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Odpowiedni wybór narożnika nie tylko wpłynie na estetykę salonu, ale także na jego funkcjonalność, dlatego warto dokładnie rozważyć tę decyzję. Jako producent mebli postaram się wyjaśnić, czym różni się narożnik prawy od lewego, jak prawidłowo określić, który model będzie lepiej pasował do Twojego wnętrza, oraz na co zwrócić uwagę przy planowaniu jego ustawienia

Sprawdź naszą ofertę mebli >AndLemMeble<

1. Narożnik prawy a narożnik lewy – jak je odróżnić?

Różnica między narożnikiem prawy a lewym polega na umiejscowieniu otomany czyli wystającej poza bryłę część narożnika. Aby odróżnić narożnik prawy od lewego, należy stanąć z przodu mebla i spojrzeć z której strony znajduję się wystająca (bliższa ciebie) część narożnika

1.1. Narożnik prawy

Narożnik z ekoskóry Gala

Jeśli szezlong lub dłuższa część narożnika znajduje się po prawej stronie, gdy stoisz naprzeciwko mebla i patrzysz na niego z przodu, mamy do czynienia z narożnikiem prawym.

Jak rozpoznać? Wyobraź sobie, że patrzysz na narożnik bezpośrednio z przodu – jeśli dłuższa część (szezlong) znajduje się po Twojej prawej stronie, to jest to narożnik prawy.

1.2. Narożnik lewy

Analogicznie, jeśli dłuższa część narożnika lub szezlong znajduje się po lewej stronie, patrząc na narożnik z przodu, mamy do czynienia z narożnikiem lewym.

Jak rozpoznać? Gdy stoisz przed narożnikiem, a dłuższa część mebla znajduje się po Twojej lewej stronie, oznacza to, że jest to narożnik lewy.

2. Dlaczego wybór narożnika prawego lub lewego jest ważny?

Odpowiednia strona narożnika jest najważniejszą z rzeczy jaką należy ustalić przed zakupem mebla. Źle wybrana strona narożnika może ograniczać swobodę ruchy, optycznie pomniejszyć pomieszczenie oraz blokować przejście.

2.1. Układ pomieszczenia

Głównym czynnikiem, który wpływa na wybór między narożnikiem prawym a lewym, jest układ salonu. Zanim dokonasz zakupu, zwróć uwagę na następujące elementy:

  • Umiejscowienie okien i drzwi: Jeśli narożnik lewy miałby blokować dostęp do drzwi balkonowych, warto rozważyć model prawy, który umożliwi swobodny dostęp do stref komunikacyjnych. Upewnij się, że dłuższa część narożnika nie będzie kolidować z wejściem do salonu.
  • Rozkład mebli: Narożnik powinien współgrać z resztą mebli w salonie, takich jak stolik kawowy, szafka RTV czy inne elementy wyposażenia. Zwróć uwagę, aby dłuższa część narożnika nie zasłaniała telewizora lub innych kluczowych elementów.
  • Funkcje użytkowe: Zastanów się, jak będziesz korzystać z narożnika. Jeśli często siadasz lub leżysz na szezlongu, warto, aby znajdował się on w miejscu z najlepszym widokiem na telewizor lub w kierunku okna z ładnym widokiem. W takim przypadku wybór między modelem prawym a lewym będzie kluczowy dla komfortu użytkowania.

2.2. Strefowanie przestrzeni

Narożnik może pełnić funkcję dzielącą przestrzeń w otwartych wnętrzach, takich jak salon połączony z kuchnią lub jadalnią. Wybierając odpowiednią stronę narożnika, możesz wyznaczyć granice między strefą wypoczynkową a kuchnią czy jadalnią.

  • Porada: Jeśli narożnik ma oddzielać cześć kuchenną od salonu warto wybrać stronę narożnika odwrotną do wejścia do salonu, to znaczy jeśli patrzysz na salon od przodu narożnika a wejście do salonu znajduję się po lewej strony warto wybrać narożnik prawostronny.

2.3. Wielkość pomieszczenia

W mniejszych salonach odpowiedni wybór narożnika (prawy lub lewy) jest szczególnie istotny. Zbyt duży narożnik może zdominować przestrzeń, a jego nieodpowiednie ustawienie może sprawić, że wnętrze będzie wydawało się zatłoczone.

O poradach jak urządzić mały pokój pisaliśmy w innym artykule który znajdziesz tutaj >Jak urządzić mały pokój< oraz >Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?<

  • Porada: Zmierz dokładnie dostępną przestrzeń w salonie i zastanów się, który model – prawy czy lewy – lepiej wpisze się w układ pokoju, zachowując optymalną ilość miejsca do swobodnego poruszania się.

3. Praktyczne wskazówki przy wyborze narożnika prawego lub lewego

Aby ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni narożnik do Twojego salonu.

3.1. Zmierz przestrzeń

Zanim zdecydujesz się na zakup narożnika, dokładnie zmierz dostępne miejsce w salonie. Weź pod uwagę nie tylko szerokość i długość pomieszczenia, ale także wysokość ścian, odległość od okien, drzwi oraz innych mebli. Zwróć szczególną uwagę na to, jak narożnik będzie współgrał z pozostałymi elementami wystroju.

  • Porada: Zrób szkic pokoju i zaznacz, gdzie znajdują się drzwi, okna oraz inne ważne elementy, aby lepiej zobaczyć, jak układa się przestrzeń. Następnie zaznacz potencjalne miejsca, gdzie można umieścić narożnik, i sprawdź, czy lepiej pasuje tam model prawy czy lewy.

3.2. Zastanów się, jak będziesz korzystać z narożnika

Zastanów się, które miejsce w salonie jest najlepsze do relaksu i czy chcesz, aby dłuższa część narożnika (szezlong) znajdowała się przy ścianie, czy może na środku pokoju. To, jak będziesz korzystać z narożnika na co dzień, ma znaczenie przy wyborze między modelem prawym a lewym.

  • Porada: Jeśli często oglądasz telewizję lub spędzasz czas w strefie wypoczynkowej, zwróć uwagę na ustawienie narożnika względem telewizora czy okien. Warto, aby widok był komfortowy i nie wymagał ciągłego zmieniania pozycji.

Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytanie >Kontakt<

3.3. Weź pod uwagę możliwości przestawiania mebli

Jeśli jesteś osobą, która lubi zmieniać aranżację wnętrza co jakiś czas, wybór narożnika modułowego lub narożnika o lustrzanym odbiciu (z możliwością zmiany strony szezlonga) może być dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu masz większą elastyczność w ustawianiu mebla, w zależności od zmian w układzie salonu.

  • Porada: Świetną opcją która pozwala dowolnie bawić się rozstawem mebli w salonie jest narożnik modułowy, którego konstrukcja pozwala dowolnie modyfikować przestrzeń

Sprawdź naszą ofertę narożników modułowych >Narożniki modułowe<

4. Przykłady zastosowania narożnika prawego i lewego

Dla lepszego zobrazowania, jak prawidłowo wybrać narożnik, poniżej przedstawiamy dwa przykłady aranżacji salonu z zastosowaniem różnych modeli narożników.

4.1. Salon z dużym oknem i drzwiami balkonowymi

W salonie, w którym znajduje się duże okno lub drzwi balkonowe, warto wybrać narożnik, który nie będzie blokował dostępu do tych stref. Jeśli drzwi balkonowe znajdują się po lewej stronie pomieszczenia, wybór narożnika prawego pozwoli na swobodny dostęp do drzwi, bez ograniczania przestrzeni.

4.2. Salon otwarty na kuchnię

W salonie połączonym z kuchnią narożnik może pełnić funkcję dzielącą przestrzeń. W tym przypadku wybór narożnika lewego z dłuższą częścią ustawioną w kierunku kuchni stworzy naturalną granicę między strefą wypoczynkową a kuchenną, jednocześnie zachowując funkcjonalność obu przestrzeni.

5. Podsumowanie – jak wybrać narożnik prawy lub lewy?

Wybór narożnika prawy czy lewy to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Kluczowe jest dopasowanie mebla do układu pomieszczenia, potrzeb funkcjonalnych oraz estetycznych preferencji. Przed zakupem warto zmierzyć przestrzeń, zastanowić się, jak będziesz korzystać z narożnika, oraz wziąć pod uwagę inne meble i strefy w salonie. Prawidłowo dobrany narożnik nie tylko poprawi komfort użytkowania, ale także wpłynie na estetykę i funkcjonalność całego wnętrza.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz narożnik prawy, czy lewy, ważne jest, aby decyzja była dobrze przemyślana i dostosowana do Twojego stylu życia oraz układu przestrzeni.

Odwiedź nas na facebooku >AndLemMeble<

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych